Egyszerű kérdésnek tűnik, mégis könnyen el lehet csúszni azon a banánhéjon, hogy mikor alkalmazható határozott és mikor határozatlan idejű munkaszerződés, illetve mire szükséges figyelni a határozott idő kikötésénél.
Ha ugyanis nem helytállóan járunk el, akkor a kockázat nem elhanyagolható: a munkaviszony jogellenes megszüntetése és jogkövetkezményeinek alkalmazhatósága, esetlegesen az egyenlő bánásmód követelményének megsértése és bírság (ez utóbbi esetben pedig a rendezett munkaügyi kapcsolatnak meg nem felelés, ezáltal pályázatokból, támogatásokból való kizárás) lehet a tét.
A munkaviszony tartama
A Munka Törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (továbbiakban: Mt.) 45. § (2) bekezdés szerint a munkaviszony tartamát a munkaszerződésben kell meghatározni.
Főszabály szerint a munkaviszony határozatlan időre létesíthető. Amennyiben a munkaviszony tartamáról a felek nem rendelkeznek a munkaszerződésben, akkor a törvény erejénél fogva határozatlan idejűnek minősül. Ugyanez a helyzet, ha a határozott idő kikötése érvénytelen.
Kivétel a hatósági engedélyhez kötött munkaviszony létesítése (pl. munkavállalási engedély), amely esetben a munkaviszony csak határozott időre szólhat és legfeljebb a hatósági engedélyben meghatározott tartamra létesíthető.
Mi lehet a határozott idejű munkaszerződés indoka?
A gyakorlat alapján általában a helyettesítés céljából, projekt jellegű munka elvégzésére, illetve az eseti jellegű és időben körülhatárolható munkavégzés esetében megalapozott határozott idejű munkaviszonyt létesíteni. A határozott idejűséget a munkaszerződésben nem szükséges külön indokolni.
Hogyan rendelkezhetünk a határozott időről?
A határozott időtartamot többféleképpen meg lehet jelölni:
- naptárilag – Példa-1: 2023. december 31-ig; vagy
- más alkalmas módon. Ez utóbbival kapcsolatos előírás, hogy a munkaviszony megszűnésének időpontja nem függhet kizárólag a fél akaratától. Ilyenkor a munkáltató tájékoztatja a munkavállalót a munkaviszony várható tartamáról.
Példa-2: a munkaviszony XY munkavállaló Z nevű gyermeke miatt igénybe vett fizetés nélküli szabadsága idejére történő helyettesítésre jön létre.
Példa-3: 2021 strandszezon végéig.
A határozott időre szóló munkaviszony a munkaviszony kezdetétől legfeljebb 5 évi időtartamra létesíthető. Ebbe be kell számítani a munkáltató és munkavállaló között korábban létesített határozott idejű munkaviszony tartamát is, ha az előző munkaviszony megszűnésétől az újabb kezdetéig még nem telt el legalább 6 hónap.
A visszaélésszerű hosszabbítás tilos
A határozott idejű munkaviszony a szerződésben meghatározott idő lejártával automatikusan megszűnik. A határozott idejű munkaviszony meghosszabbítása vagy a határozott idejű munkaviszony megszűnését követő 6 hónapon belüli ismételt létesítése csak munkáltatói jogos érdek fennállása esetén lehetséges. A megállapodás nem irányulhat a munkavállaló jogos érdekének csorbítására.

Az irodavezető, dr. Antalóczy Adrienn LL.M. ügyvéd, munkajogi és adatvédelmi szakjogász. Munkanyelve a magyar és angol, ezen kívül társalgási szinten beszél németül. Nemzetközi ügyvédi irodáknál szerzett gyakorlatot és saját praxisában is elkötelezett maradt a magas szakmai színvonalú, ugyanakkor ügyfélbarát munka mellett.
Rendszeresen publikál munkajogi cikkeket, tanulmányokat munkajogi és HR szakportálokon, munkajogi tárgyú folyóiratokban és egyéb kiadványokban, továbbá munkajogi tárgyú előadásokat tart.
Ügyvédi tapasztalata szerint a munkajog területén a megelőzés hatékonysága mérhető. Mind pénzben, mind időben sokkal többe kerül ugyanis a vitás helyzetek utólagos megoldása, illetve a helytelen gyakorlat megreformálása, mint amikor egy cég előrelátóan, szakszerű munkajogi támogatással építi fel és működteti a munkaszervezetet.