Gyakran keverik a munkaidő és a munkarend fogalmát, pedig a kettő nem ugyanazt jelenti. Érdemes tisztázni, hogy mi a különbség és mi az összefüggés a kettő között.
A Munka Törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (továbbiakban: Mt.) 86. § bekezdés szerint a munkaidő a munkavégzésre előírt idő kezdetétől annak befejezéséig tartó idő, valamint a munkavégzéshez kapcsolódó előkészítő és befejező tevékenység tartama. Előkészítő vagy befejező tevékenység minden olyan feladat ellátása, amelyet a munkavállaló munkaköréhez kapcsolódóan, szokás szerint és rendszeresen, külön utasítás nélkül köteles elvégezni (pl. munkagépek be- és kikapcsolása).
A napi munkaidő lehet
- általános teljes napi munkaidő, ami főszabály szerint 8 óra, de ez legfeljebb 12 órára emelhető készenléti jellegű munkakör, valamint a munkáltató vagy a tulajdonos hozzátartozója esetén; VAGY
- részmunkaidő.
Amennyiben a felek a munkaszerződésben nem állapodnak meg eltérően, akkor úgy kell tekinteni, hogy a munkavállaló teljes munkaidőben kerül alkalmazásra.
A munkaidő tehát a ledolgozandó órák mennyiségét adja meg.
Az Mt. 96. § (1) bekezdés szerint a munkaidő-beosztás szabályait a munkáltató állapítja meg, ez az úgynevezett munkarend. Tehát a munkaidő beosztásának joga és kötelezettsége elsősorban a munkáltatót illeti meg, illetve terheli, amely esetben a munkarend kötött.
Amennyiben a munkáltató a munkaidő beosztásának jogát – a munkavégzés önálló megszervezésére tekintettel – a munkavállaló számára írásban átengedi, a munkarend kötetlen. A munkarend kötetlen jellegét nem érinti, ha a munkavállaló a munkaköri feladatok egy részét sajátos jellegüknél fogva meghatározott időpontban vagy időszakban teljesítheti.
A munkarend segítségével kerül meghatározásra, hogy melyik napokon, mettől meddig kell teljesíteni a munkaidőt. Azaz a munkarend a munkaidő teljesítésének kerete.
Ha a munkarend kötetlen, akkor is meghatározásra kerül a munkaidő teljesítésének kerete, csak nem a munkáltató, hanem a munkavállaló által. Ez esetben is ugyanannyi órát kell a munkavállalónak ledolgoznia, azaz a ledolgozandó munkaidő mértékét a munkarend nem befolyásolja.

Az irodavezető, dr. Antalóczy Adrienn LL.M. ügyvéd, munkajogi és adatvédelmi szakjogász. Munkanyelve a magyar és angol, ezen kívül társalgási szinten beszél németül. Nemzetközi ügyvédi irodáknál szerzett gyakorlatot és saját praxisában is elkötelezett maradt a magas szakmai színvonalú, ugyanakkor ügyfélbarát munka mellett.
Rendszeresen publikál munkajogi cikkeket, tanulmányokat munkajogi és HR szakportálokon, munkajogi tárgyú folyóiratokban és egyéb kiadványokban, továbbá munkajogi tárgyú előadásokat tart.
Ügyvédi tapasztalata szerint a munkajog területén a megelőzés hatékonysága mérhető. Mind pénzben, mind időben sokkal többe kerül ugyanis a vitás helyzetek utólagos megoldása, illetve a helytelen gyakorlat megreformálása, mint amikor egy cég előrelátóan, szakszerű munkajogi támogatással építi fel és működteti a munkaszervezetet.