A pályázatok benyújtása 2021. november 10-től 2021. november 22-ig lehetséges.
A konstrukció célja a látogatók igényeinek megfelelő színvonalú turisztikai termékek kialakítása, ennek eredményeként a szabadvízi strandok, illetve természetes fürdőhelyek (a továbbiakban: strandok) látogatottságának és jövedelemtermelő képességének növelése, a szezonalitás mérséklése, új szolgáltatások kialakítása. A felhívás célja a strandok, mint természeti értékek szezonban és szezonon kívüli látogathatóságának biztosítása a kínálat komplex és élményközpontú fejlesztésével, hálózatba szervezésével és a környezeti fenntarthatóság megőrzésével.
A fejlesztések célja a Duna és Tisza folyók magyarországi szakaszán lévő szabadvízi strandjainak, valamint a Balatonon, a Tisza-tavon, illetve a Velencei-tavon található természetes fürdőhely üzemeltetésére irányuló, engedéllyel rendelkező természetes fürdőhelyek fenntartható fejlesztése az üzemeltetés körülményeinek javításával, a turisztikai vonzerő és a versenyképesség növelése által.
Pályázók köre
A továbbadott támogatás Kedvezményezettje a fejlesztendő fürdőhelyek tulajdonosai, fenntartói lehetnek, vagyis költségvetési szerv, önkormányzat, önkormányzati tulajdonú gazdasági társaság vagy önkormányzati intézmény.
Gazdálkodási forma szerint (GFO):
- 312 Központi költségvetési szerv
- 321 Helyi önkormányzat
- 322 Helyi önkormányzati költségvetési szerv
- 325 Önkormányzati hivatal (költségvetési szerv)
- 327 Helyi önkormányzatok társulása
- 328 Területfejlesztési önkormányzati társulás
- 572 Nonprofit korlátolt felelősségű társaság
- 573 Nonprofit részvénytársaság
- 575 Nonprofit közkereseti társaság
- 576 Nonprofit betéti társaság
A pályázat benyújtására konzorciumi formában nincs lehetőség.
Kizáró okok, speciális feltételek
A továbbadott támogatás esetén az Általános Útmutató „Kizáró okok listája” című részben felsoroltakon túl, az alábbi szempontok szerint nem ítélhető meg támogatás azon támogatást igénylő részére:
- amely a Felhívás 3.4.1.3-as pontjában megfogalmazott általános elvárások szerint kockázatosnak minősül;
- Nem részesülhet támogatásban az a projekt, amelynek keretében a támogatásban részesülő szervezet a támogatás által megvalósított fejlesztés eredményét bérbeadási célra kívánja felhasználni.
A fejlesztéssel érintett ingatlanra vonatkozó feltételek
- A továbbadott támogatás abban az esetben folyósítható a továbbadott támogatást kapó szervezet számára, amennyiben a fejlesztéssel érintett ingatlan(ok) tulajdoni viszonyai az Általános Útmutató 6. pontjában foglaltaknak megfelel(nek), és a rendezett tulajdoni viszonyokat a továbbadott támogatást fogadó szervezetnek legkésőbb a Támogatói Okirat megkötéséig igazolja.
Kötelezettségek
- A támogatást igénylő a projektmegvalósítás befejezésétől számított 5 évig, a támogatás visszafizetésének terhe mellett vállalja, hogy a projekt megfelel a 1303/2013/EU Rendelet 71. cikkében foglaltaknak, és teljesíti a Felhívásban a fenntartási időszakra előírt kötelezettségeket.
- Éppen ezért elvárt a Vízparti strandok Védjegy megszerzése − amely a természetes fürdőhelyek strandként való üzemelésében és azok országos hálózatát garantáló, minősítő védjegy − és a strand annak megfelelő üzemeltetése legkésőbb a projekt fizikai befejezését követő 2. teljes naptári év végéig.
- a fejlesztett helyszín a természetes fürdővizek minőségi követelményeiről, valamint a természetes fürdőhelyek kijelöléséről és üzemeltetéséről szóló 78/2008. (IV.3.) Korm. rendeletben meghatározott természetes fürdőhely üzemeltetésére irányuló engedéllyel rendelkezett 2021-ben.
- a fejlesztéssel érintett területen, vagy annak közelében a szálláshelynek, vendéglátóhelynek és egyéb szolgáltató létesítményeknek (pl. sporteszköz-kölcsönző, -javító, pihenőhely, ajándékbolt) elérhetőeknek kell lenniük. (Ezek működtetése nem támogatható tevékenység a projektben, és igazolni is szükséges a támogatási kérelem beadásakor együttműködési nyilatkozattal, hogy a szolgáltatás elérhető.)
- fenntarthatóság: a Kedvezményezett a projekt megvalósításának befejezésétől 5 éves kötelezettséget vállal a támogatott beruházási elemek fenntartására, karbantartására és működtetésére
- Az Európai Uniós forrásból nyújtott költségvetési támogatások kezelésére kincstári fizetési számlával nem rendelkező Kedvezményezett köteles visszafizetni a támogatási előleget, ha nem nyújt be a kifizetett támogatási előleg legalább 60%-ával megegyező mértékű igénylést időközi kifizetésre a támogatási előleg − vagy több részletben történő előlegfolyósítás esetén annak első részlete − kifizetésétől számított 12 hónapon belül, illetve a benyújtott kifizetési igénylés vagy más körülmény − így különösen a helyszíni ellenőrzés tapasztalatai − a támogatás nem rendeltetésszerű felhasználását bizonyítja.
- A támogatást igénylőnek – regionális beruházási támogatás esetén – legalább a projekt elszámolható összköltségének 25%-át kitevő igazolt saját forrással kell rendelkeznie.
- Támogatás a támogatási kérelem benyújtását megelőzően megkezdett projekthez nem igényelhető. A projekt a támogatási kérelem benyújtását követő napon, saját felelősségre megkezdhető, de a projekt megkezdése nincs befolyással a támogatási kérelem értékelésére és nem jelent előnyt annak elbírálása során, továbbá nem garantálja az igényelt támogatás elnyerését.
- A projekt előkészítésével összefüggő tevékenységek megkezdése nem jelenti a projekt megkezdését. Az előkészítési tevékenység 2021. ……-től kezdhető meg.
Támogatható tevékenységek köre
Önállóan nem támogatható tevékenységek:
Kötelezően megvalósítandó, önállóan nem támogatható tevékenységek
a) a fejlesztésre kerülő strandon akadálymentesítés, biztosítva a bejárat, járdák, öltözők, vizesblokk, kültéri tusoló használatát, a vízbejutás akadálymentes feltételeinek megteremtését, a fogyatékkal élők számára is hozzáférhető szolgáltatások használatát, mint: például:
- Csúszásmentesség biztosítása – járófelületek csúszásmentessé tétele (vizesblokkok, öltözők).
- Domború-tapintható-(hangos), árnyékolással ellátott térképek, makettek – strandok és ott található épületek (pl.: mosdó) tapintható és hangos térképeinek elhelyezése a strand és épület bejáratnál.
- Vezetősáv, figyelmeztetősáv, taktilis vezetővonal – strandokon térkövezett felületek és az épületek burkolatainak vezetősávval, figyelmeztetősávval történő ellátása (festés, burkolat részleges cseréje), beleértve a meglévő lépcsők első és utolsó fokainak figyelmeztető sávval történő ellátását. Belső térben (pl. fogadóépület) a taktilis tájékozódás segítése különböző padlóborítások kialakításával (pl. kerámia és műanyag vagy fa és szőnyeg felváltott alkalmazása).
- Feliratok, irány- és funkciójelző táblák, piktogramok – Braille vagy domború – kiemelt feliratú táblák kihelyezése a strand épületeire és információs tábláira.
- Emelőgépek, emelőlapok, rámpák – mozgáskorlátozottak vízbejutását elősegítő, automata eszközök telepítése.
- Vízbejutás javítása – Lépcsők kihelyezése, homokos parton mobil vagy fix járófelületek kialakítása.
- Rámpák – Épületek, közösségi terek megközelíthetősége érdekében fix és mobil rámpák kihelyezése, telepítése.
- Bejáratok, fogadóépületi részek akadálymentesítése – strandkapuk, épületek be- és kijáratainak átalakítása, akadálymentessé tétele.
- Öltözőkabinok, beltéri kabinok, öltözők, vizesblokkok akadálymentessé tétele.
- Akadálymentes parkolók kialakítása.
- Hangos térkép, érintőképernyős vagy nyomógombos információs pult és terminálok vagy indukciós hurok vagy digitális falikép, tehát olyan kommunikációs segédeszközök, 7 amelyek segítségével pl. a látássérültek, gyengén látók, nagyothallók is könnyedén eligazodhatnak.
- Akadálymentes weboldal kialakítása.
b) hálózatba szerveződés (lásd Felhívás 3.4.1.1. a) és m) alpontok elvárásai) úgy, mint pl.:
- védjegy megszerzéséhez kapcsolódó tevékenységek;
- vízi- és pihenőeszközök (SUP, kitesurf, wind-surf, csónak, kenu, kajak, vízibicikli, napágy, napernyő) bérlésének lehetővé tétele, vízi megállóhelyek kialakítása;
- kerékpáros szervízpontok, szervízoszlopok telepítése, kerékpártárolók kihelyezése, elektromos kerékpár (e-bike) töltési lehetőség kialakítása.
Az eszközbeszerzések a Választható, önállóan nem támogatható tevékenységek c) pont keretében történnek meg!
c) komplex élményszerzést garantáló (innovatív) turisztikai profil kialakítása,
d) kötelező nyilvánosság biztosítása a Széchenyi2020 Kedvezményezettek Tájékoztatási Kötelezettségei útmutató és arculati kézikönyv „KTK 2020” szerint;
e) horizontális tevékenységek
Választható, önállóan nem támogatható tevékenységek
a) projektelőkészítési tevékenységek
b) strandok fejlesztése, mint például:
- vizesblokkok felújítása/létesítése családbarát szempontok alapján;
- baba-mama szoba létesítése;
- a vízbejutás feltételeinek javítása (pl. stégek, lépcsők felújítása, telepítése);
- zöldterületek rendezése, megújítása és közlekedési infrastruktúra fejlesztése (pl. öntözőrendszer telepítése, virágosítás, kertépítészeti munkák, térkövezés stb.);
- utcabútorok, szelektív hulladékgyűjtők telepítése, megújítása, kültéri világítás fejlesztése, mobil töltőpontok, ivókutak telepítése, megújítása;
- öltözők, kiszolgálóhelyiségek, csomagmegőrzők létesítése, bővítése, egész évben használhatóvá tételéhez kapcsolódó átalakítás, továbbá elsősegélynyújtó helyiség felújítása, új létesítése, bővítése;
- kültéri zuhanyzók felújítása, létesítése;
- tájékoztató és információs pontok létrehozása egységes arculat szerint (pl. iránymutató táblák, vízhőmérsékletez, -szintez, -minőségez jelző táblák, pénztári tájékoztató felületek, továbbá a pénztár és a bejárat egységes arculatának kialakítása);
- wifi jel elérhetőségének biztosítása, térítésmentesen használható hálózat feltételeinek kiépítése (a strand legalább 50%-át szükséges lefednie);
- árnyékolók, napvitorlák beszerzése, kihelyezése;
- mobil stégek beszerzése, telepítése;
- strand biztonságos üzemeltetéséhez kapcsolódó eszközbeszerzés (pl. defibrillátor, mentőmellény, mentőcsónak);
c) bűnmegelőzési tevékenység támogatása (pl. biztonsági kamera telepítése, beszerzése és az ahhoz kapcsolódó infrastruktúra kiépítése);
d) eszközbeszerzési tevékenység – a turisztikai és a hálózatba való szerveződési tartalomhoz kapcsolódóan (pl. ismeretszerzést, ismeretátadást segítő megoldások (pl. táblák, interaktív gyermekjátékok kihelyezése), helyi és hálózatos kínálat elérhetőségének bemutatása, elérhetővé tétele, vízi- és pihenőeszközök, mint pl. SUP, kitesurf, wind-surf, csónak, kenu, kajak, vízibicikli, napágy, napernyő beszerzése, kerékpáros szervízoszlopok, kerékpártárolók stb. beszerzése);
e) turisztikai marketingtevékenység pl. kiadványok, információs anyagok, táblák, többnyelvű honlap fejlesztése.
Nem támogatható tevékenységek
- csúszda kiépítése, felújítása, fejlesztése;
- új strand kialakítása;
- közfürdő fejlesztése;
- strandokon feszített víztükrű medencék létesítése, felújítása, bővítése, fejlesztése;
- gyógyhely fejlesztése;
- egészségügyi szolgáltatások kialakítása (meglévő orvosi és egészségügyi kapacitások bővítése, minőségének javítása, valamint új egészségügyi szolgáltatások létrehozása);
- szálláshely kialakítása, fejlesztése;
- kereskedelmi és vendéglátó egységek kialakítása;
- önálló rendezvények, rendezvényprogramok megrendezése, lebonyolítása (ide nem értve a kötelező nyilvánosság biztosításához sorolandó nyitó és zárórendezvényeket);
- főtevékenységként kereskedelmi (beleértve saját termék kereskedelmét is) tevékenység célját szolgáló fejlesztés (TEÁOR’08 45-47);
- turisztikai információgyűjtő tevékenység (vonzerőleltár, kutatások), amelynek célja a strandhálózaton (lásd Felhívás 1.4.1.1. a) és m) alpontok) kívüli piaci szereplők képviselete;
- marketing tevékenység, amelynek célja más, a hálózaton kívüli piaci szereplők marketingjének támogatása;
- képzéshez kapcsolódó tevékenységek;
- szinten tartó beruházás;
- nem nyújtható támogatás olyan projekt részére, amely más operatív program (pl. TOP) hatálya alá eső tevékenységhez kér támogatást;
- nem nyújtható támogatás a GINOP 7 prioritástengely alábbi Felhívásaiban támogatott konkrét fejlesztésekhez:
- GINOP-7.1.1-15 Nemzeti Kastély- és Várprogram turisztikai célú fejlesztéseinek támogatása;
- GINOP-7.1.2-15 Aktív turisztikai hálózatok infrastruktúrájának fejlesztése;
- GINOP-7.1.3-15 Gyógyhelyek komplex turisztikai fejlesztése;
- GINOP-7.1.4-16 Egyházi kulturális örökség turisztikai fejlesztése;
- GINOP-7.1.5-16 Nemzeti parkok komplex turisztikai fejlesztése;
- GINOP-7.1.6-16 Világörökségi helyszínek fejlesztése;
- GINOP-7.1.8-18 Turisztikai attrakciók minősítési feltételrendszerének kialakítása;
- GINOP-7.1.9-17 Turisztikailag frekventált térségek integrált termék- és szolgáltatásfejlesztése.
Elszámolható költségek
1. Projektelőkészítés költségei
- Előzetes tanulmányok, engedélyezési dokumentumok költségei
- Közbeszerzési költségek
2. Beruházási költségek
- Területelőkészítési költség
- Építéshez kapcsolódó költségek
- Eszközbeszerzés költségei
- Immateriális javak beszerzése, amennyiben a projekt megvalósításához szükségesek
3. Szakmai megvalósításhoz kapcsolódó költségek
- Műszaki ellenőri szolgáltatás költsége
- Egyéb műszaki jellegű szolgáltatások költsége
- Egyéb szakértői szolgáltatási költségek
- Marketingköltségek
- Kötelezően előírt nyilvánosság biztosításának költségei
- Egyéb szolgáltatási költség
4. Tartalék
Nem elszámolható költségek
- föld-, telek-, ingatlan vásárlás;
- a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény 28. §-a alapján forgóeszközök beszerzése;
- jármű lízingdíja;
- jármű, egyéb közlekedési eszköz vásárlása nem elszámolható (kivéve, ha az attrakció bemutathatóságát közvetlenül szolgálja);
- konyhai eszköz irodába;
- kereskedelmi és vendéglátó egységekbe eszközök, berendezések beszerzésének költsége;
- szolgáltató tevékenység árualapjának beszerzési költsége (pl. ajándéktárgyak); h) külföldi tanulmányutak, külföldi kiutazás;
- a meglévő, nem a projekt keretében beszerzett informatikai eszközök felújítási, karbantartási költsége;
- műszaki eszközök felújítási, karbantartási költségei;
- meglévő gépek átalakításának költségei, még akkor sem, ha az átalakítás után a gép teljesítménye, paramétere megváltozik;
- eszközök leszerelési költsége;
- azon eszközök, berendezések, amelyek a támogatási kérelem benyújtása előtt bérleti vagy egyéb hasonló konstrukció keretében, továbbá tesztelési, próbaüzemi céllal a támogatást igénylőnél bármely telephelyen már használatban voltak;
- termelési és/vagy szolgáltatási jellegű licenc, know-how éves ismétlődő (megújítási, forgalom utáni) díja;
- a támogatást igénylő által előállított, forgalmazott eszköz, szoftver, saját teljesítésként nyújtott szolgáltatás, saját maga által forgalmazott rendszer bevezetésének költségei;
- levonható áfa;
- könyvvizsgálat;
- kamattartozás kiegyenlítése;
- hitelkamat, kivéve a kamattámogatás vagy garanciadíj-támogatás formájában nyújtott viszsza nem térítendő támogatás formájában;
- hiteltúllépés költsége, egyéb pénzügyforgalmi költségek;
- deviza-átváltási jutalék;
- pénzügyi, finanszírozási tranzakciókon realizált árfolyamveszteség;
- bírságok, kötbérek és perköltségek;
- a Közép-magyarországi régió területén történő fejlesztéshez kapcsolódó költségek;
- a projekt megvalósításában résztvevőktől és a döntéshozatalban érintettektől és/vagy Ptk. szerinti hozzátartozóitól, valamint azok vállalkozásaitól beszerzendő eszközhöz vagy szolgáltatáshoz kapcsolódó bármely költség.
Projekt területi korlátozása
Nem támogathatóak a Közép-Magyarországi régió területén megvalósuló projektek.
A fejlesztés helyszínéül szolgáló strandnak a természetes fürdővizek minőségi követelményeiről, valamint a természetes fürdőhelyek kijelöléséről és üzemeltetéséről szóló 78/2008. (IV. 3.) Korm. rendeletben meghatározott érvényes működési engedéllyel kell rendelkeznie a 2021-es évben. Jelen konstrukció keretében kizárólag a Közép-Magyarországi régió területén kívül elhelyezkedő, a Duna és Tisza folyók magyarországi szakaszán lévő szabadvízi strandjai, valamint a Balaton, a Tisza-tó és a Velencei-tó szabadvízi strandjai támogathatóak.
A projekt megvalósítására beszerzett eszközöket, immateriális javakat a megvalósítás helyszínéül szolgáló ingatlanra (székhelyre, telephelyre) kell számvitelileg aktiválni.
Támogatás mértéke
max. 100%-os
Támogatás összege
min. 10.000.000 Ft. max. 30. 000.000 Ft.