A Munka Törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (továbbiakban: Mt.) kizárólag a próbaidő intézményét ismeri. A próbamunka fogalom bár elterjedt, sokan nem tudják, hogy tilosban járnak, ha ingyenes, illetve bejelentés nélküli próbamunkát végeztetnek. De akkor mit szabad?
A próbaidő és próbamunka elhatárolása
Az Mt. 45. § (5) bekezdés alapján a legfeljebb 3 hónapos próbaidő esetén a felek között munkaszerződéssel létrejött a munkaviszony. Az Mt. 79. § (1) bekezdés szerint a próbaidő tartama alatt akár a munkáltató, akár a munkavállaló azonnali hatállyal és indokolás nélkül szüntetheti meg a munkaviszonyt.
A próbamunka fogalmát ezzel szemben az Mt. nem határozza meg, ezt az intézményt nem ismeri. Gyakran a fekete foglalkoztatás egyik formája, amikor jogviszony és hatósági bejelentés, illetve gyakran fizetés nélkül végeztetnek el valamely munkát vagy munkafolyamatot.
A próbamunka tilalma nem zárja ki az interjún történő tesztelést
Felmerül a kérdés, hogy ha a próbamunka tilos, akkor lehet-e és milyen keretek között tesztelni a jelölteket a kiválasztási eljárás során?
A tesztelés általában a jelentkezők készségeinek, képességeinek vagy gyakorlati tapasztalatának felmérésére irányul. Attól függően, hogy a tesztelés elméleti vagy gyakorlati tudás felmérésére vonatkozik, szóba jöhet fiktív feladat (pl. kitalált eset, szituáció) megoldása vagy valamely gyakorlati tudás bemutatása.
A fentiekből az is következik, hogy a tesztelés valamely részfeladat ellátásával elvégezhető, nem kell egy teljes, valódi munkafolyamatot ellátni. Ezáltal a tesztelés nem is lehet olyan időigényes.
Példák jogszerű tesztelésre:
Példa-1: a vezetéstechnika igazolására a kamionsofőr beparkol egy szűk helyre.
Példa-2: a szaktudás felmérése céljából a könyvelő egy fiktív esetben ismerteti, hogy milyen adó- és járulékterheket vonna le a kifizetett összegből és miért.
Példa-3: a helyzetmegoldó képesség és a stressztűrés felmérésére az ügyfélszolgálatosnak kitalált szituációt szükséges rögtönzéssel megoldania.
A jogellenes próbamunka helyett egyszerűsített foglalkoztatás vagy alkalmi munka
Ha a fentiek szerinti egyszerűbb, rövidebb időt igénybe vevő tesztelése nem alkalmas arra, hogy teljes körűen fel tudja mérni a munkáltató a jelentkező alkalmasságát a munkakör betöltésére, akkor nem marad más lehetőség, mint a munkaviszony létesítése.
Az Mt. szerinti egyszerűsített foglalkoztatás vagy alkalmi munka esetén a munkáltatónak kisebb adminisztrációs terhei merülnek fel, így alkalmas lehet a próbamunka jogszerű elvégeztetésére.
Az irodavezető, dr. Antalóczy Adrienn LL.M. ügyvéd, munkajogi és adatvédelmi szakjogász. Munkanyelve a magyar és angol, ezen kívül társalgási szinten beszél németül. Nemzetközi ügyvédi irodáknál szerzett gyakorlatot és saját praxisában is elkötelezett maradt a magas szakmai színvonalú, ugyanakkor ügyfélbarát munka mellett.
Rendszeresen publikál munkajogi cikkeket, tanulmányokat munkajogi és HR szakportálokon, munkajogi tárgyú folyóiratokban és egyéb kiadványokban, továbbá munkajogi tárgyú előadásokat tart.
Ügyvédi tapasztalata szerint a munkajog területén a megelőzés hatékonysága mérhető. Mind pénzben, mind időben sokkal többe kerül ugyanis a vitás helyzetek utólagos megoldása, illetve a helytelen gyakorlat megreformálása, mint amikor egy cég előrelátóan, szakszerű munkajogi támogatással építi fel és működteti a munkaszervezetet.