A felhívás célja a divat és dizájnipari tervező-gyártó kkv-k megújulását elősegítő technológiai fejlesztések támogatása. Működésük és munkahelymegtartó, valamint jövedelemtermelő képességük megerősítése a pályázat fő célja.
Az ágazatban rejlő potenciál, valamint a jövőbeli bővülés lehetőségének megtartása miatt fontos a versenyképes hazai kapacitások megőrzése, valamint ezzel egyidejűleg a válságban keletkező, ugyanakkor beruházást igénylő lehetőségek minél gyorsabb kihasználása.
A Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Programban (továbbiakban: GINOP) foglaltak szerint a GINOP 2. kutatás-fejlesztési és innovációs tevékenységet támogató prioritása keretében kerülnek finanszírozásra a vállalkozások kutatás-fejlesztési és innovációs célú fejlesztései, valamint prototípus létrehozását célzó tevékenységei. A GINOP 1. prioritása az erre épülő gyártási tevékenységet tudja támogatni.
Pályázók köre
A Felhívásra támogatási kérelmet nyújthatnak be
mikro-, kis-, és középvállalkozások:
- amelyek rendelkeznek legalább egy lezárt (beszámoló/SZJA bevallással alátámasztott), teljes (365 napot jelentő) üzleti évvel,
- amelyek éves átlagos statisztikai állományi létszáma a támogatási kérelem benyújtását megelőző jóváhagyott (közgyűlés, taggyűlés, illetve a tulajdonosok által jóváhagyott) lezárt, teljes üzleti év éves beszámolója alapján minimum 1 fő volt;
- amelyek a TEÁOR szám szerinti fejlesztendő tevékenysége az alábbiakban felsorolt feldolgozóipari tevékenységekre irányul,
- amelyek esetében az 1 főre jutó személyi jellegű ráfordítás összege a támogatási kérelem benyújtását megelőző jóváhagyott (közgyűlés, taggyűlés, illetve a tulajdonosok által jóváhagyott) lezárt, teljes üzleti év éves beszámolója alapján minimum 2.500.000 Ft volt;
- amelyek Magyarországon székhellyel rendelkező kettős könyvvitelt vezető gazdasági társaságok, egyéni vállalkozók vagy egyéni cégek;
- amelyek a támogatási kérelem benyújtásakor szerepelnek az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény 260. § (1) bekezdése szerint közzétett köztartozásmentes adózói adatbázisban.
TEÁOR szám szerinti fejlesztendő tevékenysége:
- 1310 Textilszálak fonása
- 1320 Textilszövés
- 1330 Textilkikészítés
- 1391 Kötött, hurkolt kelme gyártása
- 1392 Konfekcionált textiláru gyártása (kivéve: ruházat)
- 1393 Szőnyeggyártás
- 1394 Kötéláru gyártása
- 1395 Nem szőtt textília és termék gyártása (kivéve: ruházat)
- 1396 Műszaki textiláru gyártása
- 1399 Egyéb textiláru gyártása m.n.s.
- 1411 Bőrruházat gyártása
- 1412 Munkaruházat gyártása
- 1413 Felsőruházat gyártása (kivéve: munkaruházat)
- 1414 Alsóruházat gyártása
- 1419 Egyéb ruházat, kiegészítők gyártása
- 1420 Szőrmecikk gyártása
- 1431 Kötött, hurkolt harisnyafélék gyártása
- 1439 Egyéb kötött, hurkolt ruházati termék gyártása
- 1511 Bőr, szőrme kikészítése
- 1512 Táskafélék, szíjazat gyártása
- 1520 Lábbeligyártás
- 2313 Öblösüveggyártás
- 2314 Üvegszálgyártás
- 2319 Műszaki, egyéb üvegtermék gyártása
- 2320 Tűzálló termék gyártása
- 2331 Kerámiacsempe, -lap gyártása
- 2332 Égetett agyag építőanyag gyártása
- 2341 Háztartási kerámia gyártása
- 2342 Egészségügyi kerámia gyártása
- 2370 Kőmegmunkálás
- 2740 Villamos világítóeszköz gyártása
- 3101 Irodabútor gyártása
- 3102 Konyhabútorgyártás
- 3103 Ágybetét gyártása
- 3109 Egyéb bútor gyártása
- 3212 Ékszergyártás
- 3213 Divatékszer gyártása
- 7410 Divat-, formatervezés
Jogi forma:
- kettős könyvvitelt vezető gazdasági társaságok
Gazdálkodási formakód:
- 113 Korlátolt felelősségű társaság
- 114 Részvénytársaság
- 116 Közkereseti társaság
- 117 Betéti társaság
- 228 Egyéni cég
- 231 Egyéni vállalkozó
Kizáró okok és speciális feltételek:
- Az összköltség maximum 70%-át elérő visszatérítendő támogatás (VT), a támogatott projekt megfelelő teljesítése (projekt megvalósítási időszak), valamint az előre meghatározott – fenntartási időszak 1. évét követően visszamért – eredményességi célok elérése esetén részben vagy egészben átalakítható vissza nem térítendő támogatássá (VNT).
Nem nyújtható támogatás azon támogatást igénylő vállalkozás:
- amelynek a saját tőkéje a támogatási kérelem benyújtását megelőző jóváhagyott (közgyűlés, taggyűlés, illetve a tulajdonosok által jóváhagyott) legutolsó lezárt, teljes üzleti év éves beszámolója alapján negatív,
- amelynek a támogatási kérelem benyújtását megelőző jóváhagyott (közgyűlés, taggyűlés, illetve a tulajdonosok által jóváhagyott) legutolsó lezárt, teljes üzleti év éves beszámolója alapján a saját tőkéje a törzstőke (alaptőke) jogszabályban előírt legkisebb mértéke alá csökkent,
- amely a Felhívásra benyújtott támogatási kérelmében rögzített projektjének az elszámolható összköltsége meghaladja a támogatási kérelem benyújtását megelőző jóváhagyott (közgyűlés, taggyűlés, illetve a tulajdonosok által jóváhagyott), legutolsó lezárt, teljes üzleti év éves beszámoló szerinti árbevétel összegét;
- amelynek fejlesztési igénye TEÁOR’08 12.00, 05.10-09.10, 19.10-20, 24.10, 30.11-12 és 33.11-20 kód szerinti tevékenységekkel kapcsolatos beruházásokra irányul,
- amely vállalkozás mezőgazdasági termelőnek minősül – azaz olyan természetes vagy jogi személyek részére, amelyek a támogatási kérelem benyújtását megelőző jóváhagyott, legutolsó lezárt, teljes üzleti év éves beszámoló szerinti árbevételének, vagy egyéni vállalkozók esetében az adóalapba beszámított bevételének legalább 50%-a mezőgazdasági tevékenységből származik;
- amely nehéz helyzetben lévő vállalkozásnak minősül,
- amely azt exporttal kapcsolatos tevékenységhez használná, ha az az exportált mennyiségekhez, értékesítési hálózat kialakításához és működtetéséhez vagy az exporttevékenységgel összefüggésben felmerülő egyéb folyó kiadásokhoz közvetlenül kapcsolódik,
- amely szinten tartó beruházáshoz igényel támogatást,
Kötelezettségek:
- A támogatási kérelemben a cégkivonatba július 30. előtti dátummal bejegyzett tevékenység jelölhető meg fejlesztendő tevékenységként.
- A Kedvezményezett a projekt megvalósítás befejezésétől számított 3 évig, a támogatás visszafizetésének terhe mellett vállalja, hogy a projekt megfelel a 1303/2013/EU Rendelet 71. cikkében foglaltaknak.
- A projekt fizikai befejezésére a projekt megkezdését, vagy amennyiben a projekt a Támogatói Okirat hatályba lépéséig nem kezdődött meg, a Támogatói Okirat hatályba lépését követően legfeljebb 12 hónap áll rendelkezésre.
- A támogatást igénylő vállalja, hogy a kapott visszatérítendő (kamatmentes) támogatást vagy – figyelembe véve a megvalósítási időszak végén, továbbá a fenntartási időszak végén lefolytatott eredményességméréseket – annak arányos részét a visszafizetési arányról szóló, a Záró Projekt Fenntartási Jelentés beérkezését követő 90 napon belül megküldött tájékoztatás kézhezvételét követő napig egy összegben visszafizeti.
Támogatható tevékenységek köre:
Önállóan támogatható tevékenységek
- Új eszközök, gépek beszerzése, új technológiai rendszerek és kapacitások kialakítása, beleértve az automatizált termelési rendszerek fejlesztését, gyártási technológiák fejlesztését, folyamatautomatizálási eszközök, szenzor-, és vezérlés technológiák fejlesztését, robottechnológia alkalmazását, intelligens gyártás megoldások beszerzését.
Önállóan nem támogatható tevékenységek
- Technológiai fejlesztést eredményező gyártási licenc, gyártási know-how, immateriális javak beszerzése és kapcsolódó költségek (a projekt elszámolható összköltségének legfeljebb 10%-át érheti el).
- A vállalkozói tevékenység végzésével összefüggő ingatlan beruházás meglévő vagy bérelt telephelyen: bővítés, átalakítás, korszerűsítés (a projekt elszámolható összköltségének legfeljebb 50%-át érheti el). Információs technológia-fejlesztés (a projekt elszámolható összköltségének legfeljebb 50%-át érheti el) Iparjogvédelmi tanácsadás (a projekt elszámolható összköltségének legfeljebb 10%-át érheti el).
- Piacra jutáshoz kapcsolódó marketing tevékenységek és tanácsadás előre rögzített szolgáltatói listán szereplő, nyílt kiválasztáson, valamint részletes szakmai előminősítésen átesett szolgáltatóktól igénybe vett, a felhívás 3.4.1.1. s) pontjában részletezett szolgáltatások (a projekt elszámolható összköltségének legfeljebb 10%-át érheti el) .
- Bérköltség-támogatás igénybevétele.
- Munkavégzéshez szükséges feltételek kialakítása (kizárólag Bérköltség-támogatás igénybevétele tevékenység megvalósítása esetén választható, a tevékenység elszámolható összköltségének legfeljebb 15%-át érheti el).
- Kötelezően előírt nyilvánosság biztosításához kapcsolódó tevékenységek.
Elszámolható költségek köre:
Személyi jellegű ráfordítás
- Bérköltség (beleértve a megbízási szerződés alapján fizetendő személyi jellegű kifizetést)
- A hatályos jogszabályok szerinti, munkáltatót terhelő adók és járulékok.
Személyi jellegű ráfordítás az alábbi korlátozások figyelembevételével számolható el:
- A munkavállaló havi munkabérének el kell érnie a mindenkori garantált bérminimumot, de az elszámolt, a munkáltatónál felmerülő havi bérköltség nem haladhatja meg az 500.000 forintot (munkáltató által fizetendő járulékokkal növelt bruttó bér).
- A támogatást igénylő az előző pontban meghatározottnál magasabb bér kifizetését is vállalhatja, de ebben az esetben azonban a munkáltatónál felmerülő bérköltség 500.000 forint/hó maximális támogatás feletti része nem támogatott. Azt a támogatást igénylőnek saját forrásból kell biztosítania.
Beruházási költségek
- Eszközbeszerzés költségei
- Technológiai fejlesztést eredményező új eszközök, gépek beszerzése, új technológiai rendszerek és kapacitások kialakítása:
- technológiai korszerűsítést eredményező új, egyenként minimum nettó 200.000 Ft értékű eszközök (200.000 Ft érték alatti eszköz csak akkor támogatható, ha az a beszerzendő eszköz tartozéka) bekerülési értéke, amely tartalmazza a vételárat, tartalmazhatja az eszközbeszerzéshez kapcsolódó szállítás és üzembe helyezés, valamint az eszközbeszerzéshez közvetlenül kapcsolódó betanítás költségét is.
- az eszközök felszerszámozásához az új szerszámok, új kiegészítő berendezések költsége minimum nettó 200.000 Ft értékben, amennyiben alkalmassá teszi a támogatást igénylő tulajdonában álló, a megvalósítási helyszínen a támogatási kérelem benyújtásakor már meglévő gépet új termékek előállítására vagy kapacitásbővülést eredményez.
- Technológiafejlesztéshez kapcsolódó, egyenként minimum nettó 100.000 Ft értékű új hardver beszerzése
- hardvereszközök beszerzési költségei, amely tartalmazza a vételárat, tartalmazhatja a projekthez közvetlenül kapcsolódó információ /adattárolás költségeit, valamint a közvetlenül a projekthez rendelhető hardvereszközök beszerzéshez kapcsolódó szolgáltatásokkal kapcsolatos kiadásokat,
- hálózati eszközök beszerzési költségei, amely tartalmazza a vételárat, tartalmazhatja a projekthez közvetlenül kapcsolódó információ /adattárolás költségeit,
- telekommunikációs eszközök beszerzési költségei, amely tartalmazza a vételárat, tartalmazhatja a projekthez közvetlenül kapcsolódó információ / adattárolás költségeit.
- Forgóeszközök költsége (csak átalány alapú elszámolásként nyújthatók be)
- A projektmegvalósításhoz kötődő és indokolt anyagköltség (amelyeket az értékesítendő termékek előállítása vagy a szolgáltatások nyújtása során fognak felhasználni),
- Fogyóeszközök költsége (minden olyan eszköz, berendezési és felszerelési tárgy, szerszám, munka- és védőruha stb., amelyet a vonatkozó jogszabály – elhasználódási idő és beszerzési ár alapján – fogyóeszköznek nyilvánít).
Építéshez kapcsolódó költségek
A vállalkozói tevékenység végzésével összefüggő ingatlan beruházás
- ingatlan bővítés, átalakítás, korszerűsítés anyagköltségei és kivitelezőnek fizetett munkadíj (kivitelezőnek fizetett ellenszolgáltatás – saját teljesítés nem lehetséges).
Immateriális javak beszerzésének költsége
- Technológiafejlesztéshez kapcsolódó szoftverek beszerzése;
- Gyártási licenc, gyártási know-how beszerzésének költsége, vételára;
- Iparjogvédelmi tanácsadás;
- Információs technológiafejlesztéshez kapcsolódó domain név, a hozzá tartozó webtárhely és honlapkészítés (csak átalány alapú elszámolásként nyújthatók be);
Szakmai tevékenységekhez kapcsolódó szolgáltatások költségei
Egyéb szakértői szolgáltatási költségek
- Tanácsadói óradíjak;
Marketing, kommunikációs szolgáltatások költségei
- egyes marketing eszközök meghatározott költségei, nyomdai úton előállított idegen nyelvű információs anyagok, elektronikus adathordozók, egyéb szóróanyagok gyártása,
- külföldi vagy hazai, külföldre (is) szakosodott, ottani referenciával bíró PR ügynökség díja, külföldi social media kampány költsége,
- média-megjelenések, sajtóhirdetések, reklámkampányok költsége;
Szakmai megvalósításhoz kapcsolódó bérleti díj
- Szakmai megvalósításhoz kapcsolódó üzleti felhőszolgáltatás bérleti díja;
Kötelezően előírt nyilvánosság biztosításának költsége
Általános (rezsi) költségek
Elszámolható költségek mértékére, arányára vonatkozó elvárások:
Projekt területi korlátozása
Nem támogatható a Közép-magyarországi régió területén megvalósuló fejlesztés.
A fejlesztés megvalósulásának helyszíne a támogatást igénylő bejegyzett magyarországi székhelye, telephelye vagy fióktelepe lehet. A támogatást igénylő csak a bejegyzett székhelyén, telephelyén vagy fióktelepén valósíthatja meg fejlesztését.
A megvalósulási helyszínnek 2020. július 30-át megelőzően kell bejegyzésre kerülnie. Ezenfelül alkalmasnak kell lennie, illetve a projekt eredményeképpen alkalmassá kell válnia a projekt megvalósítására.
A megvalósulási helyszín akkor tekinthető alkalmasnak, ha a projekt tárgyát képező tevékenység elvégezhető a helyszínen, a projekt megvalósításhoz már a támogatási kérelem benyújtásának időpontjában biztosított a megfelelő infrastruktúra, kivéve, ha a jelen Felhívás keretében megvalósítandó projekt tartalmaz ingatlan beruházást. Ebben az esetben a megvalósítási helyszínnek az ingatlan beruházás megvalósítását követően kell alkalmassá válnia a projekt megvalósítására és a projekt tárgyát képező tevékenység végzésére.
Támogatás mértéke: max. 70%
A visszatérítendő támogatás teljes összege uniós állami támogatási szempontból vissza nem térítendő támogatásnak minősül, függetlenül attól, hogy milyen arányban fordul át ténylegesen vissza nem térítendő támogatássá.
Az ily módon meghatározott átmeneti támogatás támogatástartalma az „Állami támogatási intézkedésekre vonatkozó ideiglenes keret a gazdaságnak a jelenlegi COVID-19-járvánnyal összefüggésben való támogatása céljából” című, 2020. március 19- i, C (2020) 1863 final számú európai bizottsági közlemény 3.1. szakasza alapján nyújtott egyéb támogatásokkal együtt vállalkozásonként – a vállalkozás kapcsolt vállalkozásait is figyelembe véve – nem haladhatja meg a 800 000 Eurónak megfelelő forintösszeget.