Említésre érdemes, hogy egy 2021. évi jogszabály-módosítás következtében az ingatlan rendeltetési módjának vagy rendeltetési egység számának megváltoztatását eredményező építési tevékenység megkezdését megelőzően bejelentést kell tenni az ingatlan fekvése szerint illetékes polgármesterhez (Budapesten a kerületi polgármesterhez). Fontos kiemelni, hogy ez a bejelentési kötelezettség csak olyan esetekben áll fent, amelyeknél az elvégezni kívánt építési tevékenység nem építési engedélyhez kötött.
A bejelentés keretében az adott ingatlan fekvése szerinti önkormányzat által megalkotott településkép védelméről szóló helyi önkormányzati rendelet mellékletében meghatározott kérelmet és az ott előírt mellékleteket kell a polgármesternek benyújtani.
A polgármester a bejelentést 15 napon belül megvizsgálja, és ha az megfelel a jogszabályoknak (bejelentést előíró jogszabálynak, a helyi építési szabályzatnak és a településkép védelméről szóló helyi önkormányzati rendeletnek), valamint illeszkedik a településképbe, akkor tudomásul veszi a bejelentésben megjelölt építési tevékenységet. Ez azt jelenti, hogy a rendeltetési mód vagy rendeltetési egység szám változását eredményező építési tevékenység megkezdhető. Ellenkező esetben a polgármester a tervezett építési tevékenységet megtiltja, amely azzal jár, hogy a tervezett építési tevékenység nem kezdhető meg.
Ha a polgármester tudomásulvételi döntését követően az építési tevékenységet a bejelentésben foglaltak szerint elvégzik és az így létrejött eredmény megfelel a helyi építési szabályzatnak, akkor a polgármester erre irányuló külön kérelem esetén 15 napon belül a rendeltetési mód vagy rendeltetési szám változásáról hatósági bizonyítványt állít ki, amely a bekövetkezett változás ingatlan-nyilvántartásba való átvezetéséhez szükséges.
A polgármester feladata a bejelentési kötelezettség teljesítésének és a bejelentett tevékenység folytatásának az ellenőrizése is, és amennyiben mulasztást vagy eltérést észlel, akkor kötelezési eljárást folytat le, amely elsődlegesen figyelmeztetést és a jogszerű állapot önkéntes helyreállítását, ennek eredménytelensége esetén kötelezést és településkép-védelmi bíróság fizetését vonhatja maga után.
Számos magyarországi és külföldi konferencián szerepelt előadóként ingatlanjog témába, többek között 2017-ben a Magyar Ingatlan-Gazdálkodók Szövetsége, valamint az Európai Ingatlantanács (CEPI) szervezésében magyar nyelven, 2018-ban pedig a European Society of Construction Law szervezésében angol nyelven.
Számos szakmai tanulmány és cikk szerzője (angol és magyar nyelven) elsődlegesen az ingatlanjog területén.