Előfordul, hogy a kismama a baba születése előtt nem rendelkezett a CSED és a GYED igénybevételéhez szükséges feltételekkel, így ezen ellátásokra nem szerzett jogosultságot.
Például az ellátásra való jogosultságot megelőző 2 éven belül nem volt legalább 365 napig biztosított vagy a gyermeke születésekor nem rendelkezett biztosítottsággal és az a szülést megelőzően több, mint 42 nappal szűnt meg.
Ebben az esetben sem marad a szülő állami ellátás nélkül, ilyenkor a szociális alapon gyermekgondozást segítő ellátást (GYES) vehet igénybe.
Vannak viszont olyan élethelyzetek, amelyek esetén a szülő elveszíti az ellátásra való jogosultságát:
- ha a gyermek fél éves kora előtt keresőtevékenységet folytat
- a gyermeket fél éves kora előtt napközbeni ellátást biztosító intézményben helyezi el
- előzetes letartóztatásban van, vagy szabadságvesztés alatt áll
- ha a gyermeket átmenetileg vagy tartósan szociális intézményben helyezték el
A GYES a gyermek születésének napjától 3 éves koráig jár, ikrek esetén a gyermekek tankötelessé válásának évéig, míg tartósan beteg, fogyatékos gyermek esetén a gyermek 10. életévének betöltéséig kerül folyósításra.
Az ellátás havi összege a nyugdíjminimum összegével egyezik meg, ami egy gyermek esetén bruttó 28.500 Ft. Ikergyermekek esetén ennek 200%-a jár, hármasikrek esetén pedig a 300%.
A megállapított bruttó ellátásból 10%-os nyugdíjjárulék kerül levonásra, így egy gyermek esetén GYES nettó összege 25.650 Ft.
Jelenleg is képzi magát, Adótanácsadó tanfolyamon vesz részt. A folyamatos tanulás mellett számos cikket írt már és jelentetett meg online felületeken munkaügyi és az ehhez kapcsolódó adózási témakörökben.
Célja, hogy a megszerzett tudását át tudja adni a cégvezetők részére, akik számára a TB-tervezés fontosságát igyekszik hangsúlyozni tanácsadásai során. Ehhez kiváló fórumok a konferenciák, amiken szívesen vesz részt, hogy a szakmai előadások keretén belül felhívhassa a figyelmet a felelősségteljes munkaügyi, TB- és adótervezésre.